HoME

 

Zuzana Burianová (*1989) se věnuje divadelní režii. Studovala interpretační divadlo (DAMU, režie činoherního divadla), ale často inscenuje autorské texty a postdrama. Ať už pracuje v kamenném divadle nebo v alternativním a nezávislém prostoru, hledá hranice a střety rozličných uměleckých druhů. 

Nikdy nezpívala v semaforu, tančí akorát pro radost a také nestudovala lékařství.

Dlouhodobě spolupracuje s dramaturgyní a autorkou Marií Novákovou a s nezávislým divadelním souborem Tygr v tísni. Zaměřují se na práci s dokumentárními materiály a s nedramatickou literaturou, poezií a orální historií. Společně s Marií napsaly scénář pro dvě inscenace ve Vile Štvanice a poslední Republika Králové pro Klicperovo divadlo v Hradci. Pravidelně v jejich režii také vzniká site_specific_summer_project Buzny a Kuřačky, který každé léto osídlí jednu českou vesnici a hledá živý kontakt s místními obyvateli a jejich historií.  

Je autorkou sociálního divadelního projektu CO ČUMIŠ, který vznikl za podpory a akce neziskové organizace Jako doma a Venuše ve Švehlovce. Performance připravuje s herečkou Barborou Šupovou, výtvarnicí Radkou Joskovou, sociální pracovnicí Ladou Hajdíkovou a s ženami v sociální tísni. 

Se svými spolužáky a pedagogy zakládala divadelní spolek BodyVoiceBand, v současnosti společně s tímto divadelním uskupením připravuje unikátní multimediální Festival EFB, věnovaný hudbě a dílu Emila Františka Buriana. Festival proběhne 11. - 19. října 2019 v Praze. S hudebníkem a pedagogem Dušanem Navaříkem sepisuje Burianův aktuální soupis pozůstalosti a připravuje vznik zatím neexistujícího kompletního soupisu díla.

Ve spolku BodyVoiceBand postupně pracovala v roli dramaturga jednotlivých inscenací, vystoupila také jako autorka, často odpovídala za světelnou složku jednotlivých inscenací - jako technik i designér. Spolupráci se spolkem završila v inscenaci Shakespearova Večera tříkrálového, který inscenovala společně s dramaturgyní a autorkou Terezou Vereckou. 

V roce 2018 pro Českou televizi režírovala záznam své inscenace Ticho, nahrává se! Příležitostně pracuje také jako režisérka audio knih ve vydavatelství Tympanum a rozhlasová režisérka ve spolupráci s Českým rozhlasem, porotkyně na přehlídkách amatérského divadla a lektorka divadelních dílen. Je členkou dramaturgické rady divadla Archa.