AKTUALITY

 

2024

 

UŠATÝ MAJK JE NA SVĚTĚ
Rozhlasová četba na pokračování pro děti k poslechu do konce června zde.
 
OIDIPÚS KOMPLET NA DIVADELNÍM SVĚTĚ BRNO
Brněnská premiéra a derniéra zhodnocena v recenzi Laury Fedorové pro časopis Kritické theatrum.

ZOFIA BAŁDYGA: POSLEDNÍ CESTOPISY
Pořad Svět poezie v podání autorky a Veroniky Lazorčákové k poslechu do konce května zde.
 
TYGR V TÍSNI ZKOUŠÍ KRAJINU SE SKLADY
Pokračujeme v expanzi mimo Vilu Štvanice a připravujeme se na exit, na svobodu a na nový začátek.
Přichází premiéra hry Máši Novákové v režii Ivo Kristiána Kubáka, v koprodukci s Moving Station.
 
DUO DOCENTKY: FEMINISTKOU SNADNO A RYCHLE
Dostupné do konce dubna 2024 zde, jako audiakniha Radia Wave. Čte Barbora Šupová.
 
100 LET OD VÝROČÍ NAROZENÍ VLADIMÍRA BOUDNÍKA
Podcast Radia TYGR k poslechu zde.
 
REPRÍZA ROZHLASOVÉ HRY BOUŘKA
Hru Máši Novákové v mojí režii si můžete poslechnout do konce března 2024 zde.
 
NA WEBU ROZHLASU STÁLE DOSTUPNÝ HAJAJA
Podivné trampoty Bochánkovic famílie k poslechu do konce března 2024 zde, čte Jitka Smutná.
 
VÝZVA PRO UKRAJINSKÉ UMĚLCE
Připravuji společně s Venuší ve Švehlovce novou inscenaci v rámci mezinárodní rezidence:

2023

 
 
NOVÁ INSCENACE V NETRADIČNÍM DIVADELNÍM PROSTORU MALÉHO PIVOVARU
Velká vodní loupež má premiéru 15. a 18. 12. 2023 v produkci Jihočeského divadla. 
 
Lidová pohádka o tom, jak se partička pivních ultras rozhodla zachránit Budějický Budvar, který se musí prodat Číňanům, jak společně ochutnají kouzelnou vodu z Plzně, která vrací lidem národní hrdost a jak jim to nakonec k ničemu není, protože se ztratí Austrálie a příjdou kobylky.
 
 
Jiří Kniha získal Thálii za výkon v loutkové inscenaci pro rok 2023.
 
 
PREMIÉRA ANTICKÉ ŠTVANICE 2023: OIDIPÚS KOMPLET SE BLÍŽÍ
31. 8. od 19.00 na západní špici pražského ostrova Štvanice. Do derniéry, 14. 9., proběhne celkem devět dalších představení. 
 
Ikonická řecká tragédie Král Oidipús v režii Ivo Kristiána Kubáka je nově doplněná dramatem Láios současné autorky Hany D. Lehečkové v režii Zuzany Burianové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše do podoby původní nedochované trilogie. V titulních rolích krále Láia a Krále Oidipa uvidíte Jana Medunu a Matěje Nechvátala. V roli božského posla Herma se představí Denis Šafařík, v roli věštce Teiresia Michal Kern. Ženské role, Iokastu mladší a Iokastu starší, ztvární Rosalie Malinská a Gabriela Mikulková. Osmý ročník plenérového festivalu antického divadla Antická Štvanice pořádá divadelní soubor Tygr v tísni v koprodukci s Národním divadlem Brno, festivalem Divadelní svět Brno a Divadlem VILA Štvanice.


TYGŘÍ ANTIKA NA ŠTVANICI
Zkoušení inscenace Oidipús Komplet pro letošní ročník festivalu Antická Štvanice je zahájeno!
Trailer je k vidění zde a lístky jsou již v předprodeji v síti GoOut.
Neváhejte, early bird vstupenky zakoupené do konce června se vyplatí.
 
Královna Iokasté touží po dítěti.
Král Láios má tajnosti.
Thébané počítají oběti krvelačné Sfingy.
Katastrofa je na spadnutí.
Král Oidipús se rozhodl pro transparentní politiku.
Královna Iokasté nechce nic slyšet o minulosti.
Thébané počítají oběti moru.
Katastrofa je na spadnutí.
Princezna Antigoné by ráda poznala otce.
Slepec Oidipús nechce být na obtíž.
V Thébách je klid.
Klid před bouří...
 

foto (Denis Šafařík jako věštící Hermés): TVT
 
 
ROZHLASOVÁ PREMIÉRA
Poslouchejte nový Souzvuk o věnovaný poezii Jiřího Golda, Červi železa, rez hlíny.
K poslechu do 26. 6.  
 
 
PREMIÉRA: PĚTKRÁT KOLEM SVĚTA
Na den dětí proběhla premiéra plenérové loutkové cestovatelské inscenace pro děti i dospělé.
 
 
 
foto: Anna Burianová
 
 
TYGR V TÍSNI: KRÁTKÁ NÁVŠTĚVA NÁS ZNOVU POTĚŠÍ
Inscenace Krátká návštěva potěší se na přání diváků nárazově obnovuje!
4., 9., 11. a 15. 5., vždy od 20.00, v Divadle VILA Štvanice.
Tygr v tísni info zde, trailer zde, vstupenky dříve či později zde.
Oheň a voda, deštník a šicí stroj, Naďa Plíšková a Zorka Ságlová. Dvě výrazné osobnosti československého výtvarného umění jsou zamčené ve Vile. Je to vtip opilých kamarádů? Stb? Manželská pomsta? Noční můra? (A možná přijde i Knížák.)
 
 

PŘIPRAVUJEME CESTU KOLEM SVĚTA
Znáte nějakou československou cestovatelku? A víte, že jedna taková objela svět hned pětkrát? Rodinná loutková inscenace o Barboře Markétě Eliášové, Pětkrát kolem světa, spatří světlo světa pod šitým nebem na ostrově Štvanice na Den dětí, 1. 6. 2023. Více info sledujte na fcb Tygra v tísni.
 
 
MÁJ ŽIJE! 
2., 3. a 4. 5., Alfred ve dvoře, více info ZDE.
 
 
CO ČUMIŠ HRAJE NAPOSLEDY V SEZÓNĚ?
Představení: A jestli neumřela, pracuje tam dodnes
Kdy: středa 29. 3. a čtvrtek 30. 3., vždy ve 20.00 ve Venuši ve Švehlovce
Pendlující role Matky: Lada Hajdíková z Jako doma
Vstupenky zde, více informací zde.
 
 
NOVÁ AUDIOKNIHA V PRODEJI: JÁ SIMON
 
 
NALEJVÁRNA (Odmaturuj z literatury) /// Po první úspěšné sérii deseti videí zvolna vypouštíme druhou, ryze českou. Bezruč, Havlíček, Kafka, Dyk a Kundera v podání Kozubkové, Knihy a Georgyho. Ochutnejte ZDE
 
 
 

2022

 

LETOŠNÍ MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA A COČUMIŠ 3 NA SOCIÁLCE

"Ahoj kamarádi, letos děláme už 8. ročník festivalu Případ pro sociálku, na který bych vás ráda pozvala a hlavně bych vás chtěla upozornit na Mikulášskou sbírku. Festival každoročně prezentuje projekty na pomezí umění, aktivismu, dokumentu a péče. Letos nabídne nejen nedávné novinku Depresivních dětí, která vznikala s herečkami prchajícími před válkou nebo naši CO ČUMIŠ inscenaci o práci, z které není možné odejít. Hostit bude také brněnský divadelní soubor bořící hranice handicapu a poprvé na svém jevišti představí soubor romského divadla Trajo či Ester Kočičkovou nebo Adélu Elbel v asociálním stand upu. Cílem festivalu je změna pohledu, kterým je nahlíženo na sociální umění a umělce věnující se této tématice. Kromě toho přehlídka i letos zprostředkovává konkrétní pomoc a to pro děti a maminky z Domova v Jiřetíně pod Jedlovou, který se nyní potýká s velkými existenčními potížemi. Domov sv. Máří Magdaleny je určený pro všechny matky s dětmi, které se ocitly v těžké životní situaci spjaté se ztrátou bydlení, domácím násilím či handicapem. Jako jeden z mála se také zaměřuje na matky se sníženými mentálními schopnostmi. Aktuálně se tam nachází 33 dětí, které můžete potěšit mikulášským balíčkem (mandarinky, pomeranče, jablka, sušené plody, ořechy, adventní kalendáře, čokoládky, bonbony, sušenky, perníky a další sladkosti). Maminky pak ocení trvanlivé potraviny, hygienické nebo mycí prostředky, knížky, deodoranty a další. Případně můžete poslat peníze do finanční sbírky na Donio. Dary do sbírky můžete přinášet od 27.11. do 3.12. a výměnou za ně získáte vstupenku na festivalová představení. My s CO ČUMIŠ andělským průvodem pak v neděli 4. 12. sbírku odvezeme do Jiřetína. Opravdu ráda vás uvidím, Bára Šupová"

Případ pro sociálku 2022, 27. 11. - 4. 12. (začátky představení ve 20:00)

27.11. Divadlo Aldente: Antigona
29. a 30.11. Depresivní děti touží po penězích: Trójanky
1.12. Hate Free Stage: (A)sociální stand-up-up
2.12. Divadlo Trajo: Djelem djelem
3.12. CO ČUMIŠ: A jestli neumřela, pracuje tam dodnes

4.12. Mikulášská nadílka pro děti v Domově svaté Máří Magdalény
MÁCHŮV MÁJ K POSLECHU ZDE. Mistrovsky provedený voicebandový Máj Jirky Adámka Austerlitz, který vzešel z práce pro Festival EFB. Audio dostupné přibližně do konce května, celá skladba se dočká i živého koncertního provedení 23. a 24. 5. v Alfredu ve dvoře.

MISTR A MARKÉTKA IMERZIVNÍ UDÁLOSTI ROKU ZDE. Tygří velkoprojekt v režii tandemu Nováková - Kubák! Ponořte se do panoptikálního světa Mistra a Markétky a prožijte legendární román Michaila Bulgakova na vlastní kůži. Hlavní město a jeho obyvatelé jsou pod vlivem magické hypnózy, která odhaluje jejich špatné vlastnosti. Ďábel se svou svitou zauzloval svět neproniknutelnou sérií kouzel, triků a naschválů. Vše je vzhůru nohama, cesta z krize je radikální a řešení se nebude líbit nikomu.

CO ČUMIŠ 3 A jestli neumřela pracuje tam dodnes Vyzývám všechny fanoušky našeho nedokonalého divadla! Příště budeme hrát zase asi až na Sociálce, proto neváhejte a doražte. A kdo nemá práci, může si i vydělat. 11. 5. 22 ve Venuši, Bára Šimonová jako hostující těhotná, lístky ZDE 

PŘESUN PREMIÉRY CO ČUMIŠ 3 A jestli neumřela, pracuje tam dodnes
Z důvodu vícečetné nemoci v souboru jsme nuceni posunout premiéru ze začátku března na 19. a 20. 4. 2022, 20.00 ve Venuši ve Švehlovce.
Portrét pětice pracujících žen současnosti vycházející z autentické zkušenosti členek souboru CO ČUMIŠ. Každá z hrdinek se věnuje něčemu úplně jinému, v jiném prostoru, s jiným energetickým výdajem. Přesto se ocitají v podobné situaci - nemohou ze svého zaměstnání odejít. “Dodělám to zítra” neplatí, civilizační choroba pracovat až do úmoru se mísí s absurdní a nekonečnou rutinou protkanou melodiemi televizních seriálů a divokou hudbou DJínky. Jen ta pečovatelka je pořád nějaká moc vážná. Fiktivní divadelní dokument mapující náš vztah k práci a péči a jejich funkce v našich životech. Pracujeme a staráme se o sebe navzájem - a vy pomoc nepotřebujete? Více informací sledujte zde a na fcb.

CENY VELKÉHO BRATRA za rok 2021 byly uvedeny 24. 3. 2022 ve VILE Štvanice, tentokrát i ve spolupráci s Tygrem v tísni. Uváděla BioMasha za doprovodu kapely DebbiLove v režii Zuzany Burianové. ZDE se můžete dočíst, kdo byl "oceněn" a proč. Skvělá zpráva je ta, že v reakci na ocenění " Dlouhodobý spoluviník" už Ústavní soud začal projednávat změnu zákona o policii a sběru biologických vzorků. Podpořte organizaci IURIDICUM REMEDIUM, která chrání naše digitální svobody (právo na soukromí, alternativy copyrightu a zákaz digitálního vyloučení), hlídá největší hráče a pomáhá zajistit bezplatnou právní pomoc těm, kteří to potřebují.

SOLIDARITA S UKRAJINOU! TAHLE VÁLKA SE NÁS TÝKÁ. Venuše ve Švehlovce odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu. Ve spolupráci s kolektivem Česká literatura pro Ukrajinu proběhl otevřený benefiční večer 1. 3. 2022, na kterém vystoupili umělci nejen z našeho divadla. Stále lze přispět dobrovolnou částkou některé z ověřených humanitárních organizací: Český červený kříž https://www.cervenykriz.eu/podporite-nas Člověk v tísni https://www.clovekvtisni.cz/darujte/jednorazove Post Bellum https://www.darujme.cz/projekt/1205934 Charita ČR https://svet.charita.cz/podporte.../charita-pro-ukrajinu/ Nebo prostřednictvím sbírky ukrajinské neziskové organizace Come Back Alive: https://savelife.in.ua/en/donate/

NOVÁ AUDIOKNIHA V PŘÍPRAVĚ
Douglas Adams: Stopařův průvodce galaxií: Převážně neškodná
poslední část slavné pentalogie uvede vydavatelství Tympanum v květnu 2022 na Ručníkový den! režie Zuzana Burianová, čte Vojtěch Kotek, hudba Mario Buzzi a sound design a zvuk Pavel Štěpánek aka Yuki

NALEJVÁRNA (Odmaturuj z literatury) /// video knihovna Po první úspěšné sérii deseti videí divoce připravujeme druhou, ryze českou, která bude spuštěna na v zimě 2022 na youtube a webu Tygra. "Werther jako mořský koník? Povinná literatura nemusí být pruda. V době lockdownu, kdy jsme nemohli hrát, jsme vzali knížky, do kterých se mladým čtenářům většinou moc nechce, a oblékli jim tygří kabátek. V 15 minutách dostanou od nejpovolanějších akademiků koncentrované info o dobovém i společenském kontextu a loutkový extrakt toho nejlepšího z děje."